Zalety czytania i postarzane zakładki

To zadowalające, że ostatnio czytanie stało się bardzo modne. Najlepiej zachęcać do czytania już od "małego", ponieważ książki są niezbędne dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. W dzisiejszym poście chciałabym pokazać Wam zakładki do książek, które ostatnio wykonałam oraz podzielić się zaletami czytania opracowane przez Szwedzką Akademię Literatury Dziecięcej. Zakładki brzydkie, stare, takie jakieś "podrapane" :) mam nadzieje, że nie brakuje tu fanów stylu "shabby chic" i komuś takie nowe, robione na stare przypadną do gustu. Zapraszam do oglądania i czytania.

 • Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych. 
 • Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat. 
 • Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni. 
 • Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej. 
 • Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. 
 • Książka dodaje sił i zapału. 
 • Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości. 
 • Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń. 
 • Książka uczy nas etyki. Skłania nas do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co jest dobre, a co złe. 
 • Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności. 
 • Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc. 
 • Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości. 
 • Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom. 
 • Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu. 
 • Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia. 
 • Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami. 
 • Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą - nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż, jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże, ile może dać dobra literatura. 
 • Literatura dziecięca wzbogaca kulturę kraju. Daje pracę wielu ludziom: pisarzom, ilustratorom, wydawcom, redaktorom, drukarzom, recenzentom, księgarzom, bibliotekarzom... Literaturę dziecięcą można również eksportować przynosząc krajowi dochód i uznanie za granicą.
Kochani, czytajmy więc, bo czytanie to wspaniała przygoda. To przyjemny i pożyteczny sposób na spędzenie wolnego czasu. Teraz w czasie jesiennej szarugi i panującej pandemii szczególnie doceńmy czytanie. "Zostań w domu i czytaj książki" to hasło niech nam przyświeca. Trzymajcie się w tym trudnym czasie, bądźcie zdrowi i czytajcie. 

Komentarze

 1. Książki obecne są w moim życiu od najmłodszych lat. W moim domu rodzinnym bardzo były cenione i naprawdę dużo czytało się. Lektury wszelakie dostawaliśmy w prezencie na wszystkie uroczystości, imieniny, gwiazdkę, czy zakończenie roku. W biblioteczce mamy jeszcze takie z dedykacjami od babci, której nie ma z nami już prawie 40 lat. To tak niesamowicie wspaniałe uczucie, gdy sięgamy do książki, a tam kilka słów skreślonych przez nią, bezpośrednio do nas <3
  Twoje zakładki są przecudne, u mnie zawsze jest problem z zakładkami, często oddaje je z książką do biblioteki, a zakładam złożonymi karteczkami ;)))
  Pozdrawiam ciepło, Agness<3

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze co pamiętam z dzieciństwa to książki.
  Miałam 4 lata, jak przeglądałam już gazety.
  Najlepszy prezent od Mamy to książka na urodziny, święta.
  Tak to we mnie zostało. Kocham książki i bez nich nie wyobrażam sobie życia.
  Uwielbiam zakładki i często kupuję, gdzie jestem.
  Twoje piękne.
  Pozdrawiam :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki to chyba najważniejszy element mojego życia! Uwielbiam czytać, zbierać, wąchać oglądać oraz tłumaczyć i pisać, chyba więcej już się nie da. A te zakładki są naprawdę piękne. Ja to takich bym nie używała, pewnie by mi było szkoda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Justynko z tymi książkami to sama prawda. Lubie czytać, jestem ciekawa swiata i spragniona nowych informacji. Lazdego roku jesienią zasypuje się książkami i czytam jdna po drugiej. Tej jesieni jednak za książkami nie szaleje tylko za drutami i powoem Ci mam swoj sposób na jesienne paskudne wieczory :)
  Piękne zakładki wykonałaś i zapewne ozdobia nie jedna książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się że coraz więcej osób docenia wartość książki. To prawda, że im wcześniej zaczynamy czytać dziecku tym większa szansa, że potem będzie częściej wybierał tę rozrywkę niż medialną. Cudowne zakładki kochana.

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas czytanie zawsze było w cenie. Najmłodsi obdarzani są książkami od wczesnego dzieciństwa. Takie zakładki to bardzo miły dodatek do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki sa obecne w moim życiu. Dzięki nim choć na chwilę odrywam się od rzeczywistości, problemów i świata. Jak dobrze, że one są :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka to podstawa naszej egzystencji bez niej jesteśmy głupi i tępi. Niestety nie przemawiają do mnie ebooki ani audiobooki ani nic w formie cyfrowej Lubię książkę dotknąć a nawet powąchać dla mnie duże znaczenie ma książka w formie tradycyjnej okładka oraz gramatura kartek niby takie głupie a jednak bardzo mnie potrafi wyprowadzić z równowagi książka Na przykład niechlujnie wydana

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiamy książki. Wszyscy w rodzinie je cenimy, są z nami każdego dnia. A zakładki umilają czytanie. Sami też robimy zakładki do książek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepiękne te zakładki. Oryginalne. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Będę wdzięczna :)

Popularne posty z tego bloga

Wylinka u gekonów

Skrzynia z dziewczynką - decoupage

Świnka skarbonka z recyklingu - DIY