Wylinka u gekonów

Gekony lamparcie zrzucają warstwę starego naskórka. Skóra jaszczurek nie rośnie wraz z nimi, staje się zbyt ciasna i pęka. Młode gekony przechodzą częściej wylinkę niż dorosłe. Ponieważ za zrzucanie wylinki odpowiadają hormony nie można ustalić jej częstotliwości. Zbliżającą się wylinkę poznamy po zmianie ubarwienia gekona. Gekon przez wylinką staje się jasnoszary. Przeważnie przed wylinką gekon przestaje jeść, zaszywa się w kryjówce i nie pokazuje światu :) W momencie wylinki skóra na gekonie pęka i odchodzić. Gekon ociera się wówczas o szorstkie elementy terrarium - moje o kokosy i kamienie. Zaczynają się uwalniać od głowy. Wylinka trwa różnie - od kilkunastu minut do kilku godzin. 

Gekony zjadają stary naskórek, który zawiera substancje odżywcze, w związku z tym głodują jeszcze prze około dwa dni. Po wylince mają piękne, intensywne barwy. Po wylince trzeba koniecznie sprawdzić czy nie pozostały na palcach i końcówce ogona pozostałości skóry. Jeśli są musimy je koniecznie jak najszybciej usunąć ponieważ uciskają naczynia krwionośne, ograniczają dopływ krwi i powodują martwicę. Zdejmując resztki wylinki nie wolno robić tego na sucho. Należy je zwilżyć wodą i usunąć palcami lub pęsetą. W czasie wylinki należy w terrarium zachować odpowiednią wilgotność powietrza, spryskiwać terrarium dwa razy dziennie, albo zapewnić dostęp do pojemnika z wilgotnym substratem.
Moje gekony często linieją w nocy, ale tym razem udało mi się uwiecznić Stefana :)

Komentarze

 1. ALE CIEKAWOSTKI:) fajowy zwierzak :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie te ciekawostki bardzo interesują. Będę często zaglądał na ten blog.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy to są lamparcie ? Ładny Stefan

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam mam dwie super dziewczynki tylko nie wiem jak udostępnić fotki

  OdpowiedzUsuń
 5. Twój Stefan jest bardzo podobny do mojej Baśki

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy gekon przed wylinką ma problemy z apetytem? Mój Leon zjadł jednego mącznika przez 3 dni, szykuje się do wylinki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest jak najbardziej normalne ale chce powiedzieć jedno jeśli macie podłoże Kokosowe lub jakąś ziemię czy pisek natychmiast to zmieńcie ponieważ to się zaczyna pylić i gekon będzie cierpiał jakiś czas i umrze

   Usuń
  2. Ja mam gekona lamparciego a tobie chyba chidziło o orzensionego jak tak to masz racje.

   Usuń
 7. Tak gekony robią sobie przed i w czasie wylinki głodówkę, jest to normalne, po wylince będzie jadł, proszę się nie martwić :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Proszę was o pomoc .Syn mi oddał gekana bo sie wyprowadził z domu Uczę się jego zachowania od tygodnia .Widzę że u Stefana prosto zobaczyć że bedzie liniał .Mój jest różowo-biały z ciemnymi oczmi .Ostatnio chowa się po norkach w terarium a jak mu dam mącznik z pensety to zje z niechęcią . Co to on bedzie właśnie miał wylinke

  OdpowiedzUsuń
 9. Może być wylinka ale dałabym na wszelki wypadek kał do badania. Dobrze zwiększyć mu wilgotność w terrarium.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój gekon wogóle nie wychodzi z kryjówki i jest zniechęcony do wszystkiego co mam robić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć nie widząc, w takiej sytuacji polecam wizytę u weta, koniecznie takiego, który zna się na gadach.

   Usuń
 11. Bardzo przydatne i cenne informacje można tutaj znaleźć. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Będę wdzięczna :)