wtorek, marca 19, 2019

Czekolada - jak ją rozpuścić?

"W życiu pada wiele pytań, 
na które czekolada przynosi odpowiedź" :) 
Witajcie Kochani, mam dziś dla Was bardzo słodki temat z cyklu Porady. Jak rozpuścić czekoladę? Chcę podzielić się moim sposobem na to, aby czekolada była błyszcząca, cieszyła nasze oko i podniebienie. 


Mój ulubiony sposób na roztapianie czekolady to kąpiel wodna. Czekoladę do roztopienia używamy dobrej jakości. Łamiemy ją na kostki wkładamy do metalowej, suchej miseczki, którą umieszczamy na garnku z gotującą się wodą. Wody musi być tyle, aby nie dotykała dna miseczki. Najlepiej kiedy woda wolno się gotuje, wówczas czas roztapiania czekolady się wydłuża, a ona nie rozwarstwia i nie przypala się. Czekolady w trakcie roztapiania nie mieszamy, robimy to dopiero wtedy, gdy prawie cała się roztopi. Jeśli macie w przepisie czekoladę z dodatkiem masła lub mleka należy je umieścić w miseczce wraz z czekoladą na początku procesu roztapiania, nie wolno dodawać w czasie roztapianie ponieważ może nam się zważyć. Na to jednak też jest sposób - kiedy zauważycie, że czekolada się rozwarstwia, waży lub staje się matowa wystarczy dodać do niej łyżkę wrzątku i dokładnie rozmieszać. W razie potrzeby dodajcie drugą łyżkę. Czekolada roztopiona bez dodatków po zastygnięciu jest ponownie twarda, ta z dodatkiem masła, oleju lub mleka zastyga na wypiekach dłużej i jest bardziej "elastyczna". Biała czekolada zawiera więcej cukru dlatego jest trudniejsza do roztopienia, najlepiej dodać do niej mleko i wydłużyć czas roztapiania. 
Drugim sposobem roztapiania czekolady jest mikrofalówka. Nie polecam roztapiania tym sposobem czekolady białej. Podzieloną na kostki czekoladę wkładamy do miseczki i umieszczamy w mikrofalówce na 10 sekund na maksymalne grzanie. Po tym czasie wyjmujemy mieszamy dokładnie i ponawiamy proces. Znów mieszamy  tak do uzyskania potrzebnej konsystencji. 
"Czekolada nie zadaje pytań, czekolada rozumie" :)

2 komentarze:

Wielkie Małe Pasje pisze...

Oj tak mądre zdanie " (...) czekolada rozumie" :)) Świetny blog, super porady i DIY :) Zostaję z przyjemnoscią :)

Klimaty Agness pisze...

Właśnie dziś topiłam czekoladę na muffiny :))) Też najlepiej lubię metodę w kąpieli wodnej :D
Pozdrawiam ciepło, Agness:)

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Będę wdzięczna :)

Copyright © 2014 Sunflower - u mnie na wsi , Blogger