środa, września 20, 2017

Domowy syrop z czarnego bzu

  Syrop z czarnego bzu jest bezcenny w jesienno-zimowe dni, kiedy dopada nas choróbsko i czujemy się niewyraźnie :) Wielokrotnie dzięki niemu udało na się powstrzymać przeziębienie i wyjść zwycięsko w walce o zdrowie :) Specjalnie na jego rzecz zakupiłam sokownik, dzięki któremu przygotowanie syropu staje się śmiesznie łatwe. Jesień już blisko Kochani - róbcie syrop z czarnego bzu na zdrowie :)

  • 500 g dojrzałych owoców czarnego bzu
  • 400 g cukru
W sokowniku:
Owoce myjemy, osuszamy i obrywamy. Wkładamy do górnego garnka sokownika i zasypujemy cukrem. Do dolnego garnka wlewamy wodę 3 cm poniżej rantu. Zagotowujemy. zmniejszamy gaz i gotujemy tak długo aż cukier całkowicie się rozpuści. Od czasu do czasu zlewamy syrop do innego garnka. Kiedy cały syrop będzie przelany, zagotowujemy i przelewamy do czystych, wyparzonych butelek, dokładnie zakręcamy.

Gotowany:
Owoce myjemy, osuszamy i obrywamy. Wkładamy do garnka, wlewamy 1 szklankę wody i gotujemy do momentu kiedy wszystkie owoce popękają. Wówczas odstawiamy sok i kiedy będzie chłodny przecedzamy. Dodajemy cukier i zagotowujemy. Przelewamy do czystych, suchych butelek, zakręcamy i gotowe.
Syrop w obu przypadkach nie wymaga pasteryzacji.

1 komentarz:

Nina S pisze...

Lubię syrop z czarnego bzu,ale w tym roku go nie zrobiłam. Za nim się obudziłam ptaszki oskubały owoce. Może w przyszłym roku będę szybsza od nich :)

Prześlij komentarz

Pozostaw po sobie ślad :) Będę wdzięczna :)

Copyright © 2014 Sunflower - u mnie na wsi , Blogger